Brak energii po posiłku - dlaczego jesteśmy senni po jedzeniu?

blog image

Po spożyciu posiłku nasze jelita intensywnie pracują. Do przeprowadzenia wszelkich niezbędnych procesów potrzebują krwi, która wówczas odpływa z mózgu. Po zjedzeniu dużej porcji jedzenia nasz organizm musi zająć się trawieniem, dlatego robimy się senni i mamy ochotę na drzemkę. W niektórych przypadkach taka senność po posiłku może być niebezpieczna. Dowiedz się, kiedy może ona oznaczać chorobę i kiedy warto udać się do lekarza.

Nadmierna senność po jedzeniu - czy jest się czego obawiać?

Senność po spożyciu posiłku to dość powszechne zjawisko. Jest ono spowodowane fizjologicznymi procesami hormonalnymi i biochemicznymi. Po jedzeniu krew, która jest odpowiedzialna za transport składników odżywczych, kierowana jest do jelit. Dochodzi wówczas do stymulacji przywspółczulnego układu nerwowego. W tym samym czasie zmniejsza się ilość krwi, dostarczanej do ośrodkowego układu nerwowego. Efektem tych procesów jest nadmierna senność, którą odczuwamy po posiłku. Zwykle jednak uczucie zmęczenia szybko przechodzi, a my jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Jeśli jednak jest inaczej i tylko sen jest w stanie przywrócić nam energię do działania, powinniśmy przyjrzeć się temu bliżej i skonsultować problem z lekarzem.

Przyczyny senności po posiłku, zwiastujące chorobę

Jedną z przyczyn nadmiernej senności po posiłku może być cukrzyca lub hipoglikemia poposiłkowa, która polega na zmniejszeniu stężenia glukozy we krwi w ciągu 2–3 godzin po jedzeniu. Mogą jej towarzyszyć objawy, takie jak zawroty głowy, zmęczenie, osłabienie, niepokój, uczucie głodu, a nawet drżenie ciała i pocenie się. Przyczyną hipoglikemii poposiłkowej jest nadmierny wyrzut insuliny do krwi po spożyciu posiłku. Może ona występować m.in. u osób z zaburzeniami opróżniania żołądka, u osób, które odżywiają się nieregularnie i nieracjonalnie planują swoje posiłku, a także w przebiegu cukrzycy lub stanów przedcukrzycowych. Inną przyczyną senności po jedzeniu może być miażdżyca. Z powodu źle ukrwionych jelit składniki odżywcze są gorzej wchłaniane, przez co występuje ból brzucha (tzw. chromanie brzuszne). Jednym ze sposobów na poprawę samopoczucia może być jedzenie mniejszych porcji, ale częściej. 

Senność po posiłku a niedoczynność tarczycy

Uczucie senności może być również powiązane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Odpowiedzialna jest ona bowiem za produkcję hormonów, mobilizujących organizm do działania. Prawidłowy poziom tych hormonów ma związek z licznymi procesami metabolicznymi. Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy mogą odczuwać ogólne osłabienie, które nasila się właśnie po spożyciu posiłku. Zmęczeniu po jedzeniu, które wynika z tej choroby, mogą towarzyszyć zaparcia, zaburzenia pamięci i koncentracji, a także oziębienie skóry czy spowolnienie czynności serca.


Ilość komentarzy:

Zostaw Komentarz

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.