Co to są zakwasy i jak się ich pozbyć

blog image

Zakwasy to specyficzna dolegliwość bólowa, która daje się we znaki w codziennym życiu. Pojawiają się, gdy przesadzimy z ćwiczeniami na siłowni, zrobimy sobie zbyt intensywną przebieżkę w górach lub po prostu gdy przetrenowaliśmy się podczas prac w ogródku... Zakwasy, mimo, że z czasem mijają, to jednak okresowo wyłączają nas z w pełni normalnego funkcjonowania. Dlatego warto znać na nie sposoby. Poniżej kilka skutecznych tricków pomocnych w pozbyciu się też uciążliwej dolegliwości!

 

Lekkie ćwiczenia fizyczne odpowiedzią na zakwasy

Po pierwsze, odpowiedzią na zakwas o umiarkowanej sile jest... wysiłek fizyczny. Lekkie ćwiczenia mogą rozluźnić nasze mięśnie i spowodować, że ból ustąpi szybciej. Zdarza się jednak, że zakwasy mają taką siłę, że niekiedy niemożliwe staje się nawet wstanie z łóżka. Wówczas zachodzi ryzyko, że nie są to już tylko zakwasy, ale być może doszło do naciągnięcia mięśnia. W takiej sytuacji dodatkowe drażnienie struktur mięśniowych może pogorszyć sytuację i ćwiczeń z pewnością należy zaniechać.

 

Jak odróżnić zakwasy od poważnej kontuzji?

Jak sprawdzić, że mamy do czynienia z zakwasami, a nie z poważniejszą kontuzją? Przede wszystkim, zakwasy po przetrenowaniu dotyczą różnych części ciała symetrycznie po obu stronach. Oznacza to, że jeśli mamy zakwasy w prawej łydce, to symetrycznie takie same będziemy odczuwali również w lewej łydce. Jeśli natomiast dolegliwość dotyczy tylko jednej ze stron ciała oraz jeśli obserwujemy, że mięśnie wyraźnie sztywnieją w miarę ich używania, wówczas należy rozważyć konsultację ze specjalistą w celu wykluczenia kontuzji (szczególnie, gdy dolegliwość bólowa utrzymuje się przez dłużej niż dwa dni).

 

Jak pozbyć się zakwasów?

Spośród sposobów na pozbycie się zakwasów dość skuteczne może okazać się korzystanie z maści rozgrzewających lub łykanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w postaci tabletek. W ich składzie umieszczono ibuprofen. Preparaty tego typu znajdziemy bez recepty w aptekach, jednak dawkowanie oraz częstotliwość zażywania powinna być konsultowana okresowo z lekarzem pierwszego kontaktu.

 

Sprawdzone sposoby na zakwasy - prysznic i masażer

Poza masażem manualnym, wykonywanym przez masażystkę, bardzo skutecznie zadziałają również masażery i rollery (sprawdź np. MediGun Casada). Szczególnie polecane są masażery wibracyjne o regulowanym poziomie prędkości. Urządzenia tego typu skutecznie poprawiają przepływ krwi przez mięśnie, odżywiając je i doprowadzając do tego, że specyficzny ból staje się mniej dotkliwy i szybciej mija.

 

Czego nie robić, gdy mamy zakwasy?

Wiemy już, co na zakwasy będzie dobrym remedium. Warto jednak wiedzieć, czego nie robić. Gdy dotknął nas problem zakwasów, należy zrezygnować z intensywnego rozciągania mięśni. Należy również przerwać na kilka dni odbywanie tego rodzaju treningu, który pierwotnie wywołał u nas problem zakwasów. Należy pozwolić zregenerować się mięśniom.

 


Ilość komentarzy:

Zostaw Komentarz

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.