Czym jest zespół suchego oka?

blog image

Zespół suchego oka to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób oczu wśród pacjentów odwiedzających gabinety okulistyczne. Wpływ na to ma prowadzony przez nas tryb życia, nasze przyzwyczajenia oraz rodzaj wykonywanej pracy. Jest to uciążliwe schorzenie powodujące w wielu przypadkach duży dyskomfort. Dlatego też pacjenci z ulgą przyjmują wiadomość, iż zespół suchego oka oraz jego przyczyny można leczyć, a dzięki temu przywrócić prawidłowe widzenie.

 

Przyczyny i przebieg

 

Suche oko to zaburzenie filtra filmu łzowego, co skutkuje zbyt małym wydzielaniem płynu zabezpieczającego oraz nawilżającego nasze oczy. Przyczyn takiego zjawiska może być wiele, jednak jako najczęstsze wymienia się noszenie soczewek kontaktowych, pracę w pomieszczeniach klimatyzowanych, czy też długotrwałe wpatrywanie się w monitor komputera. Wpływ na powstanie tego schorzenia może mieć także palenie papierosów, pływanie w chlorowanej wodzie, zmiany zachodzące w organizmie po osiągnięciu 40 roku życia, menopauza oraz przyjmowanie leków sterydowych i hormonalnych.

 

Pacjenci zgłaszający się do okulistów z tą przypadłością skarżą się na uczucie piasku w oku lub pod powiekami, widzenie jak przez mgłę, a w niektórych przypadkach nawet na światłowstręt. Wszyscy jednak zgłaszają uczucie zmęczenia i ciężkich powiek. Objawy te spowodowane są właśnie zbyt małym nawilżeniem powierzchni oka, zmniejszoną produkcją łez lub nieprawidłowym składem filtra filmu łzowego. Nieprzyjemne objawy wzmagają się nocą, gdyż wtedy organizm naturalnie wydziela mniej łez, a rano pacjent ma problemy z otwarciem oczu.

 

Proces leczenia

 

Po zdiagnozowaniu przez okulistę zespołu suchego oka rozpoczyna się proces leczenia. Najbardziej skutecznym i popularnym sposobem jest zamknięcie kanalików łzowych specjalnymi zatyczkami. Powodują one zmniejszenie odpływu łez, a przez to lepsze nawilżenie gałki ocznej. Pacjenci odczuwają poprawę już w kilka godzin po zabiegu.

 

Występują różne rodzaje zatyczek, w zależności od stopnia skomplikowania danego przypadku, przyczyny czy też preferencji pacjenta. We wszystkie z nich specjalistyczne gabinety mogą zaopatrzyć się w miejscach takich jak sklep MDT, który oferuje produkty najwyższej jakości pochodzące od czołowych producentów: https://www.mdt.pl/17,suche-oko-diagnoza-i-leczenie

 

Po przeprowadzonym zabiegu wymagane są wizyty kontrolne, pierwsza po tygodniu, a następna po miesiącu. W ich trakcie lekarz dokonuje oceny czy gałka oczna jest prawidłowo nawilżana, a same zatyczki pozostają w prawidłowej pozycji. Jeżeli jest tak w istocie, pacjent może nosić zatyczki przez określony czas, gdyż rozpuszczają się one w okresie do 12 tygodni.

 


Ilość komentarzy:

Zostaw Komentarz

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.