Jak się zrelaksować po pracy?

blog image

Siedzisz w pracy pół dnia, po powrocie do domu trzeba zrobić obiad i po nim sprzątnąć, ogarnąć jeszcze kilka zadań do pracy lub na studia. Już prawie padasz na twarz, ale przecież jeszcze trzeba wziąć szybki prysznic i dopiero można iść spać. A rano znowu do pracy i od nowa... Tak wyglądają Twoje dni? Czujesz, jakby czas przelatywał Ci przez palce? Że zawsze jest tyle do zrobienia i nawet nie masz siły, żeby pomyśleć o sobie i przez chwilę odpocząć od tego wszystkiego? Weź głęboki wdech i powoli zacznij czytać ten artykuł, a na koniec będziesz już wiedzieć, co robić, żeby w końcu poczuć się zrelaksowana.

5 sprawdzonych sposobów na szybki relaks:

Ogarnij przestrzeń wokół siebie

Nie do wszystkich może przemówić ten punkt. Są tacy, którym bałagan nie przeszkadza. Ale są też tacy, którzy nie wiedzą, że im przeszkadza. Możesz mówić, że szkoda Ci czasu albo nie masz siły na sprzątanie, ale nawet małe uporządkowanie przestrzeni wokół może zlikwidować poczucie chaosu, zagubienia i niepokoju. Spróbuj, czy podziała na Ciebie. Wyrzuć niepotrzebne rzeczy z blatu na biurku, posegreguj papiery chociaż na jedną-dwie kupki, żeby wizualnie “odgruzować” przestrzeń roboczą. W uporządkowanym pomieszczeniu będzie Ci o wiele lepiej i spokojniej spędzać czas.

Zrób sobie coffee nap

Najchętniej przespałabyś się, chociaż pół godzinki po powrocie do domu? To wcale nie jest głupi pomysł. Nawet krótki sen pozwoli Ci rozluźnić mięśnie, da odpocząć oczom, a myśli przed zaśnięciem w końcu będą mogły płynąć swobodnie, nieskupione na konkretnym zadaniu. Ale żeby Twoja drzemka była naprawdę efektywna, trzeba się do niej odpowiednio przygotować Wypij espresso. Tak, espresso przed spaniem. Zanim mocno skondensowana porcja kofeiny rozejdzie się po Twoim organizmie minie ok. 20 minut. Czekając na to, po prostu zamknij oczy i się zdrzemnij. Obudzisz się zrelaksowana i gotowa na dalsze wyzwania dnia. 

Poćwicz

To też brzmi niewiarygodnie? Jak to ćwiczyć, kiedy padam z sił? No właśnie chodzi o to, że wysiłek fizyczny doda Ci sił, tylko najpierw trzeba się przemóc i zacząć. W trakcie treningu będziesz mogła wyładować cały stres nie tylko poprzez kopniaki czy boksowanie, ale przede wszystkim dzięki temu, że wszystkie stresujące myśli ulecą i zwolnią miejsce endorfinom wydzielanym podczas aktywności fizycznej. Oczywiście nic na siłę, musisz słuchać swojego organizmu. Jeśli jesteś zupełnie wyczerpana, to nie zmuszaj się do intensywnego treningu. Jeśli czujesz, że jesteś w stanie się trochę poruszać, porozciągaj się albo zrób jakieś spokojne ćwiczenia na macie.

Weź ciepłą kąpiel

Jeżeli na co dzień bierzesz szybki prysznic, raz spróbuj potraktować tę czynność nie tylko jako kwestię higieniczną, ale i sposób na relaks. Jeśli masz wannę, zafunduj sobie półgodzinną kąpiel, a jeśli dysponujesz tylko prysznicem - postój pod nim dłużej. Woda wspaniale pozwala odprężyć się mięśniom, okala nasze ciało przyjemnym ciepłem - to wszystko przyczynia się do zwiększenia naszego poczucia zrelaksowania. Gorące kąpiele będą świetne tuż przed snem, bo odprężą i uspokoją. Prysznic natomiast bardziej pobudzi do działania i orzeźwi.

Obejrzyj serial

Zatapianie się w jakiejś historii gwarantuje oderwanie się od swoich własnych myśli. Możesz zatem obejrzeć angażujący serial lub poczytać książkę. I jedno, i drugie da Ci przyjemne uczucie przeniesienia się od innej rzeczywistości i w ten sposób zrelaksuje nasz układ nerwowy. Poznawanie fabuł jest też bardzo prostą, chwilową ucieczką od naszych codziennych, prawdziwych problemów.


Ilość komentarzy:

Zostaw Komentarz

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.