Kolagen rybi – działanie i właściwości – co warto o nim wiedzieć?

blog image

Kolagen jest białkiem strukturalnym powszechnie występującym w organizmie, stanowiącym 30% wszystkich białek człowieka. Zapewnia on między innymi elastyczność i nawilżenie skóry, a także poprawia integralność chrząstki. Z wiekiem zawartość kolagenu w organizmie zmniejsza się prowadząc do pojawienia się zmarszczek i problemów ze stawami. Zmniejszanie poziomu kolagenu w organizmie rozpoczyna się około 25 roku życia, a po 50 roku życia dochodzi do znacznego jego spadku. Zjawisko to opiera się na zanikaniu zdolności tworzenia włókien kolagenowych.
Uzupełnienie traconego z wiekiem kolagenu może nastąpić w wyniku jego suplementacji.

Kolagen rybi, a wołowy i wieprzowy

Kolagen można pozyskiwać ze skór ssaków lub ryb. Aktualnie częściej stosowaną metodą jest wykorzystanie kolagenu pochodzącego od ryb, ze względu na jego lepsze właściwości. W procesie pozyskiwania kolagenu rybiego wykorzystuje się proces kwaśnej hydratacji, który pozwala na zachowanie struktury potrójnej helisy, dzięki czemu kolagen zachowuje swoją aktywność biologiczną. Jest to proces znacznie mniej agresywny niż ten wykorzystywany podczas uzyskiwania kolagenu ze skór bydlęcych, w wyniku którego dochodzi do degradacji białek. Rozpuszczalność kolagenu pochodzącego ze skór rybich jest znacznie większa niż ze skór bydlęcych lub wieprzowych. Kolagen rybi ma także strukturę najbardziej podobną do kolagenu ludzkiego, pod względem zawartości aminokwasów, co oprócz dobrej rozpuszczalności także wpływa na jego wysoką przyswajalność. Co więcej kolagen rybi jest szybciej przenoszony we krwi ze względu na małą masę i wielkość cząsteczek.

Skóra ryby zawiera kolagen typu I o wysokim stopniu czystości. Jest to typ kolagenu najbardziej powszechnie występujący w organizmie. Jest on obecny w skórze, tkance podskórnej, ścięgnach i tkance łącznej kości, a także tkance tworzącej blizny. Kolagen ten charakteryzuje  się doskonałą zdolnością do zatrzymywania wody.

Kolagen rybi można pozyskiwać nie tylko ze skór, ale także z łusek i ości ryb, które stanowią produkty uboczne rybołówstwa. Stanowią one od 50 do 70% odpadów surowców pierwotnych.

Skuteczność stosowania suplementacji kolagenu rybiego została potwierdzona w licznych badaniach. Jedno z badań sprawdzających działanie kolagenu rybiego wykazało, że wywiera on pozytywny wpływ na syntezę kolagenu, jakość kolagenu i mineralizację kości. Inne badania wykazały także poprawę nawilżenia skóry u osób stosujących suplementację kolagenu rybiego oraz ochronne działanie na proces starzenia się skóry.

Kolagen rybi od markowych producentów w rozsądnej cenie znajdziesz w sklepie stacjonarnym jak i internetowym www.slodkie-zdrowie.pl.

Źródła:

  1. Asserin i wsp. (2015). The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized placebo-controlled clinical trials.
  2. Gauza i wsp. (2010). Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji.
  3. Jafari i wsp. (2020). Fish Collagen: Extraction, Characterization, and Applications for Biomaterials Engineering.
  4. Nowicka-Zuchowska i Zuchowski. (2019). Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru.
  5. Pei i wsp. (2008). Effects of marine collagen peptide on delaying the skin aging.
  6. Yamada i wsp. (2013). Effects of fish collagen peptides on collagen post-translational modifications and mineralization in an osteoblastic cell culture system.

Ilość komentarzy:

Zostaw Komentarz

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.