Letnie domowe przetwory

blog image

Chociaż słoiki z aromatycznymi domowymi przetworami kojarzą się raczej z jesienią, to właśnie teraz, latem powinniśmy je przygotować, aby za pół roku móc cieszyć się najlepszym smakiem przetworów własnej roboty. Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na robienie przetworów z różnych owoców i warzyw!

Robienie przetworów bywa czasochłonne, ale ten wysiłek się opłaca. Wyobraź sobie, że jest zima, w sklepach sztuczne, bezwonne owoce, a Ty masz w domu słoik malinowej konfitury własnoręcznej roboty. Na samą myśl ślinka cieknie. Albo gotowy sos do spaghetti bolognese - nie taki “kupny”, tylko zrobiony w domu, ze świeżych, pachnących pomidorów z targu.

Jakie owoce i warzywa wybierać do przetworów?

Kiedy korzystać z dobrodziejstw natury jak nie latem? Kompletując podstawowy zestaw warzyw i owoców do domowych przetworów, zwróć uwagę, żeby wybrać tylko świeże i nieuszkodzone egzemplarze. Kupując produkty do przetworów, zwracajmy też uwagę na ich sezonowość (wybierajmy te, na które właśnie jest sezon). Po pierwsze, to gwarancja lepszego smaku i jakości produktów, a po drugie – znaczna oszczędność (w sezonie powinny być tańsze!)

3 metody na domowe przetwory

Marynowanie - gwarantem najsmaczniejszych marynowanych przetworów jest wykorzystanie dobrej jakości octu winnego (najlepszy będzie klarowny). Przed przystąpieniem do marynowania potrzeba jednak zblanszować warzywa zielone w osolonej (łyżka soli na litr wody), a owoce w zakwaszonej wodzie (3 łyżki octu lub soku z cytryny na litr wody). Dopiero po upływie 2-3 tygodni Twoja marynata zacznie nabierać odpowiedniego smaku. Pamiętaj jednak, że marynaty psują się dość szybko po otwarciu, więc najlepiej będzie porcjować je do niewielkich słoików.

Kiszenie - kiszonki to wspaniałe źródło witaminy C, błonnika i soli mineralnych. Najlepszym materiałem do kiszenia są: ogórki,  kapusta, buraki, cebula, gruszki, śliwki węgierki czy jabłka. Warzywa lub owoce powinny być dokładnie zakryte wodą z solą - w przeciwnym wypadku, jest duże ryzyko, że Twoją kiszonkę zaatakuje pleśń. Jeśli zamierzasz robić małosolne przetwory, takie do zjedzenia na 3-5 dni po rozpoczęciu kiszenia, przenieś je do chłodnego pomieszczenia, żeby przerwać proces fermentacji.

Pasteryzowanie - to najczęściej wykorzystywany sposób na zachowywanie świeżości owoców i warzyw. Ogrzewa się je do temperatury powyżej 60ᴼC, ale nie więcej niż 100ᴼC. Jest kilka metod pasteryzacji:

  • pasteryzacja niska (długotrwała) – w temperaturze 63ᴼC–65ᴼC, trwa 20-30 minut
  • pasteryzacja momentalna – w temperaturze 85ᴼC–90ᴼC, po czym następuje natychmiastowe schłodzenie
  • pasteryzacja wysoka – w temperaturze 85ᴼC-100ᴼC, przez minimum 15 sekund do kilku lub nawet kilkudziesięciu minut

Ilość komentarzy:

Zostaw Komentarz

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.