Przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej

blog image

Plamka żółta znajduje się na siatkówce oka. Jest to punkt o największej rozdzielczości widzenia. Słynie on z zagęszczenia czopków, czyli światłoczułych receptorów, które absorbują światło w różnych zakresach długości fali. Plamka żółta odpowiada za centralne widzenie. Umożliwia ona wykonywanie szeregu codziennych czynności jak czytanie czy pisanie. Niestety, czasem dochodzi do jej zwyrodnienia.

Skąd się bierze zwyrodnienie plamki żółtej?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to schorzenie najczęściej dotykające osoby po 50 roku życia. Ma ono dwie formy. Częściej spotykane jest AMD zanikowe (suche), które cechuje się stopniowym rozwojem. Z kolei AMD wysiękowe (mokre) rozwija się szybciej i może prowadzić do poważniejszego upośledzenia widzenia. Bywa, że obie formy zwyrodnienia plamki żółtej występują jednocześnie. Niestety, przyczyny powstawania zwyrodnienia plamki żółtej nie zostały do końca wyjaśnione. Są one wieloczynnikowe, obejmując procesy metaboliczne, funkcjonalne, genetyczne i środowiskowe. Czynniki ryzyka to zaawansowany wiek, palenie papierosów, występowanie AMD w rodzinie, otyłość i choroby układu sercowo-naczyniowego. Co ciekawe, na zachorowanie statystycznie najbardziej narażone są kobiety rasy białej o niebieskim kolorze tęczówek. Dowiedz się więcej na https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zwyrodnienie-plamki-zoltej

Czy da się zapobiec zwyrodnieniu plamki żółtej?

Choć zwyrodnienie plamki żółtej nie zostało kompleksowo wyjaśnione, dużo wiadomo o profilaktyce tego schorzenia. Bardzo ważna jest dieta, w której należy unikać potraw tłustych i wysoko przetworzonych. Warto ją za to wzbogacić w antyoksydanty i minerały (zwłaszcza w luteinę i zeaksantynę). Należy dążyć do redukcji masy ciała w przypadku otyłości i postawić na regularną aktywność fizyczną. Należy unikać także ostrego światła. W przypadku osób z wadami wzroku warto sięgnąć po soczewki, które chronią oczy przed promieniowaniem UV (więcej na stronie Acuvue.pl). Profilaktyka jest niezwykle ważna, bo nie ma na ten moment lekarstwa na AMD suche. W przypadku AMD mokrego stosuje się czasem lekarstwa i operację laserową. Naukowcy wciąż pracują nad nowymi metodami leczenia zwyrodnienia plamki żółtej.

Szacuje się, że w Polsce ponad milion osób boryka się ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Choć przyczyny schorzenia nie do końca są znane, wskazuje się przede wszystkim na czynniki genetyczne i środowiskowe. Choć nie mamy wypływu na genetykę, możemy bardzo wiele zrobić w zakresie stylu życia. Należy bezwzględnie rzucić palenie, postawić na ruch i zbilansowaną dietę, zwłaszcza po ukończeniu 50 roku życia.


Ilość komentarzy:

Zostaw Komentarz

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.