Zdrowe i naturalne zamienniki cukru

blog image

Cukier to największe uzależnienie współczesnych społeczeństw. Ponadto jego spożywanie w dużych ilościach zwiększa ryzyko nadwagi, próchnicy, cukrzycy typu 2 i chorób serca. Jak zatem zmniejszyć ilość pochłanianego cukru? Warto postawić na jego zdrowe, naturalne substytuty.

Ile cukru można jeść w ciągu dnia?

Cukry są potrzebne w diecie, ale nie w tak dużych ilościach, do jakich się przyzwyczailiśmy. Dziennie spożywamy ok. 10 łyżeczek cukru. To stanowczo za dużo. Według raportów WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) 55% energii powinniśmy czerpać z węglowodanów, ale same cukry proste nie powinny przekraczać 10%. Aby nie zaburzać tych proporcji, trzeba zmniejszyć ilość spożywanego cukru.  Całkowite jego odstawienie może w wyraźnym stopniu wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie - w końcu to jak odwyk od narkotyku. Dlatego przynajmniej na początek można spróbować zdrowszych zamienników cukru.

Czym zastąpić cukier?

Stewia - to roślina z Ameryki Południowej, która jest słodsza od cukru - nawet 300 razy bardziej. Dlatego trzeba uważać z jej ilością. Jako zamiennik cukru produkowana jest w formie tabletek, kryształków, przypominających cukier, lub też w postaci naturalnej, jako liście sproszkowane i świeże. Te ostatnie mogą być świetnym dodatkiem do sałatek. Suszone liście stewii można z kolei wykorzystać do posłodzenia napojów. Co istotne - stewia nie jest kaloryczna, nie podnosi poziomu cukru, ani nie powoduje próchnicy.

Ksylitol - to cukier wytwarzany z kory brzozy. Mimo że brzmi to dość specyficznie, mamy z nim styczność na co dzień: występuje w pastach do zębów, gumach do żucia, w cukierkach. Smak ksylitolu jest podobny do cukru, ale ma o 40% mniej kalorii niż sacharoza. Dlatego będzie świetnym zamiennikiem cukru dodawanego do ciast, przetworów, kawy i herbaty. Poza mniejszą kalorycznością kolejną ważną zaletą ksylitolu jest to, że jego obecność w organizmie sprzyja przyswajaniu wapnia (poprawia on mineralizację kości). Cukier z kory brzozowy jest też polecany przez dentystów, ponieważ chroni przed próchnicą i przed stanami zapalnymi dziąseł.

Miód - z całego tego zestawienia miód jest najbardziej kaloryczny - 100 g miodu to 324 kcal, czyli podobnie jak w przypadku cukru. Oprócz tego zawiera też glukozę i fruktozę. Zalet miodu, jako zamiennika sacharozy, trzeba szukać po prostu gdzieindziej. Miód jest naturalnym antybiotykiem i jego lecznicze właściwości są największą wartością. Działa on bakterio- i grzybobójczo, zawiera witaminy z grupy B, białka, kwasy organiczne i pyłki kwiatowe. Niestety dodanie miodu do gorącej herbaty wypłucze go ze swoich cennych właściwości. Trzeba pamiętać, że miód w temperaturze powyżej 40 stopni C traci zdrowotne właściwości.


Ilość komentarzy:

Zostaw Komentarz

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.