5 skutecznych sposobów na poprawę jakości snu

blog image

Skoro spanie powinno zajmować nam ok. ⅓ doby, to trudno zaprzeczyć, że jest to bardzo ważny element naszego życia. Dlatego nie powinniśmy pozwalać sobie na zły, nieefektywny sen. Jak zatem sprawić, żeby jakość naszego snu była lepsza? Oto kilka prostych zasad.

Zasady efektywnego, dobrego snu:

1. Nie patrz w “niebieskie” ekrany smartfona czy komputera

Wraz ze ściemnianiem się na dworze, nasz organizm zaczyna wydzielać melatoninę. To jeden z podstawowych czynników, które regulują cykle snu - zarządzają, a jakich porach w ciągu doby mamy spać, a kiedy czuwać. Intensywne, niebieskie światło, emitowane z bliskiej odległości z ekranu smartfona czy też komputera, zaburza system wydzielania melatoniny - przez to, nie czujemy się śpiący. Wynikiem tego są zaburzenia cyklu snu i czuwania, bo organizm cały czas czuje się, jakby musiał być w trybie czuwania.

2. Rób ćwiczenia relaksacyjne

Nie musisz się do nich przebierać w strój sportowy. Możesz rozluźnić swoje mięśnie i uspokoić myśli, będąc już w łóżku. Oddychaj świadomie: powoli, głośno i głęboko. Aby poczuć ulgę w spiętych przez większość dnia mięśniach, rób krótkie spięcia poszczególnych partii mięśniowych (osobno jedna noga, osobno druga, sama pupa, sam brzuch itd.), a następnie powoli je rozluźniaj. Poczujesz wtedy prawdziwe rozluźnienie.

3. Idź spać i budź się o stałych porach

Skoro nasz organizm jest dostosowany do rytmu dnia (dzień, noc), to można śmiało wywnioskować, że nasze ciało potrzebuje po prostu rutyny. Stałe pory wstawania  i kładzenia się spać są zgodne z tym, jak chce funkcjonować nasze ciało. Jedna godzina chodzenia spać i pobudki współgrają z naszym wewnętrznym zegarem, co sprawia, że śpimy w najlepszej dla nas porze, mamy jakościowy sen i tym samym wstajemy wypoczęci.

4. Nie jedz na kilka godzin przed snem

Mówienie “nie jedz po 18.00, bo będzie Ci się źle spać” jest głupie. Różnie chodzimy spać, różne tryby życia prowadzimy i nie ma sensu głoszenie jednej tego typu zasady dla wszystkich. Prawdą jest, owszem, że na kilka (3-4) godzin przed zaśnięciem nie powinno się nic jeść, aby nasz organizm zdążył jeszcze przetrawić wszystko, zanim włączymy mu tryb “spanie” (a wtedy wszystkie procesy zachodzą dużo wolniej).

5. Wywietrz sypialnię przed snem

Niedotleniony odpowiednio organizm funkcjonuje źle. Dlatego, gdy np. boli nas głowa pierwszym odruchem (zanim sięgniemy po lek przeciwbólowy) powinno być wypicie szklanki wody i wywietrzenie przestrzeni. No właśnie, świeże powietrze w sypialni jest bardzo ważne z punktu widzenia jakości snu. Niewietrzone pomieszczenie ze słabą wentylacją - a co gorsza takie, w którym czuć dym tytoniowy i inne zanieczyszczenia - z pewnością nie wpływają pozytywnie na jakość naszego snu. Takie warunki mogą powodować: bóle głowy, złe samopoczucie, rozdrażnienie i oczywiście problemy ze snem. Dobrze jest często i regularnie wietrzyć mieszkanie, ale jeśli to dla Ciebie na razie za dużo, to postaraj się otworzyć okno w sypialni, chociaż na 15 minut przed pójściem spać.


Ilość komentarzy:

Zostaw Komentarz

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.