Czym się różnią kosmetyki organiczne od ekologicznych?

blog image

Czy wiesz, za co płacisz, kupując kosmetyki naturalne, ekologiczne lub organiczne? Wszystkie te określenia na pierwszy rzut oka wyglądają jak synonimy. Rzeczywistość jest jednak inna. Dowiedz się zatem, czym różnią się produkty organiczne od ekologicznych. Bądź świadomym konsumentem!

Czym dokładnie są kosmetyki organiczne?

Określenie, czym dokładnie są kosmetyki organiczne, jest dość proste - to takie, które zostały wyprodukowane z naturalnych składników: warzyw, owoców lub ziół. Składniki te muszą pochodzić z kontrolowanych upraw.  Kosmetyki tego typu nie mogą zawierać składników sztucznie modyfikowanych (GMO), ani też składników sztucznie przetwarzanych. Substancje naturalne powinny stanowić minimum 95% składu kosmetyku.

Kosmetyki ekologiczne - co to znaczy?

Kosmetyki ekologiczne to rodzaj kosmetyków naturalnych, które posiadają odpowiednie certyfikaty. Przyznawane są one na podstawie restrykcyjnych kontroli. Gleba pod ekologiczną plantację roślin, z których mają powstać kosmetyki, jest sprawdzana już 3 lata wcześniej pod kątem składu chemicznego. Do upraw ekologicznych zabronione jest stosowanie syntetycznych środków ochrony roślin lub nawozów. Mogą być używane jedynie takie, które posiadają odpowiedni certyfikat.

Co to znaczy kosmetyki naturalne?

Określenie, czym są kosmetyki naturalne, jest nieco trudniejsze niż w poprzednich dwóch przypadkach. Nie mają one bowiem swojej ujednoliconej definicji, ani nie są uregulowane prawnie w żaden sposób. Naturalne kosmetyki w swoim składzie zawierają substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Równie dobrze kosmetyk naturalny może składać się z mieszanki tych substancji. Można je przetwarzać na kilka określonych sposobów: poprzez ekstrakcję (za pomocą wody, gliceryny, etanolu), destylację, filtrację, tłoczenie lub suszenie. Żadne zapisy prawne nie definiują jednak, ile procent spośród składników kosmetyku musi być w pełni naturalne, aby producent mógł nazwać swój produkt "kosmetykiem naturalnym".

Są jednak pewne kryteria, które pozwalają określić kosmetyk mianem "naturalnego":

- substancje pochodzenia roślinnego są głównym składnikiem produktu,

- wykorzystane surowce nie są w żaden sposób szkodliwe,

- surowce użyte do produkcji kosmetyku nie są wytwarzane z przetworzonej ropy naftowej, ani formaliny

- nietestowanie produktu na zwierzętach

Przez brak precyzyjnej definicji kosmetyku naturalnego, producenci niestety mają duże pole manewru do manipulacji tą nazwą. Tym sposobem często kosmetyki, które dopiero na końcu składu INCI mają substancję pochodzenia roslinnego, są etykietowane, jako "naturalne. Uważajmy więc na to, co kupujemy. Sprawdzajmy dokładnie składy kosmetyków, aby nie dawać się nabrać na chwyty reklamowe i aby płacić za to, czego naprawdę oczekujemy.


Ilość komentarzy:

Zostaw Komentarz

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.